Valentino diena – šventės istorija ir raida

Valentino diena kasmet švenčiama vasario 14 d.. Tai yra diena, skirta meilei, simpatijai ir prieraišumui išreikšti. Nors šventė dažniausiai yra siejama su romantiška meile, jos istorija ir raida yra ne visai romantiška ir gana komplikuota bei sudėtinga. Nuo savo šaknų senovės Romoje iki dabartinės, vienos iš pagrindinių vartotojiškos visuomenės švenčių statuso, Valentino dienos istorija yra transformacijos ir prisitaikymo prie gyvenimo ir aplinkos istorija.

Šiame straipsnyje apžvelgsime , kaip vystėsi šios dienos šventimas, pradedant nuo Romos šventės Luperkalijos ištakų ir šios šventės pavertimu Šventojo Valentino diena. Taip pat panagrinėsime komercializavimo ir globalizacijos įtaką šventei, bei technologijų vaidmenį formuojant jos modernią formą. Galiausiai apmąstysime šios šventės svarbą šiuolaikinėje visuomenėje ir jos, kaip romantiškos meilės ir prisirišimo svarbos mūsų gyvenime simbolį.

Turinys
Valentino diena – kas tai?
Senovės Roma ir Luperkalijos šventė
Šventas Valentinas ir šventės sukrikščioninimas
Valentino dienos komercializavimas
Valentino šventės raida šiuolaikiniame pasaulyje

valentino diena atvirukas

Valentino šventė – kas tai?

Valentino diena, taip pat žinoma kaip Šventojo Valentino šventė, yra vasario 14 d. švenčiama šventė, kuri yra minima daugelyje pasaulio šalių, siekiant išreikšti meilę ir intymumą. Tai įsimylėjelių šventė.

Reklama

Valentino šventė siekia senovės romėnų laikus. Kilusi iš Luperkalijos šventės, bėgant amžiams sukrikščioninta ir komercializuota, peraugusi į meilės ir romantikos šventę, kokia yra ir šiandien. Augant vartotojiškumui ir didėjant žiniasklaidos bei reklamos įtakai, Valentino diena tapo pasauliniu reiškiniu. Tai šventė, kurią švenčia įsimylėjusieji, poros, draugai, šeimos nariai, kolegos.

Senovės Roma ir Luperkalijos šventė

Valentino dienos ištakas galima atsekti senovės Romoje, kur vasario viduryje būdavo rengiama Luperkalijos šventė, skirta vaisingumui ir pavasario atėjimui paminėti. Tai buvo vaisingumo dievo Lupercus garbinimo diena. Šis festivalis buvo siejamas su meile, poromis ir romantika. Kaip yra manoma, būtent ši šventė yra šiuolaikinės Valentino dienos šventės pirmtakas.

Luperkalijos šventė buvo linksmybių metas, kai romėnų vyrai iš specialios dėžutės traukdavolapelius su moterų vardais, kurios taptų šios šventės partnerėmis ar draugėmis. Poros keisdavosi dovanomis. Festivalis tai buvo laikas, kuomet poros, įsimylėjeliai išreikšdavo savo meilę ir prieraišumą vienas kitam. Kitos tradicijos apėmė gyvūnų aukojimą, puotavimą ir piršlybas. Tad, Luperkalijos buvo gyvas ir jaudinantis laikas senovės Romoje.

Šventas Valentinas ir šventės sukrikščioninimas

Valentino dienos sukrikščioninimas įvyko IV amžiuje, kai Katalikų bažnyčia siekė įtraukti populiarią Romos šventę Luperkalijas į krikščionių kalendorių. Bažnyčia šią šventę pavadino šventojo Valentino vardu. Valentinas buvo vyskupas, kuris, kaip buvo teigiama, tuo metu, kai Romos imperijoje buvo draudžiamos santuokos, slapta sutuokdavo krikščionių poras. Kunigas vasario 14d. buvo nuteistas mirtimi. Po kurio tai laiko kunigas buvo pripažintas šventuoju. Vasario 14-ąją Bažnyčia pripažino Šventojo Valentino diena, o ši šventė pamažu buvo susieta su meile ir romantika.

Katalikų bažnyčia atliko svarbų vaidmenį skleidžiant žinią apie Valentino dieną kaip meilės ir romantikos šventę. Bažnyčia įsteigė Šventojo Valentino dieną, organizavo renginius, skirtus kankinio gyvenimui ir palikimui paminėti. Pamokslais ir kita religine veikla Bažnyčia padėjo skleisti su švente susijusią meilės ir atsidavimo žinią, todėl ji palaipsniui tapo svarbia krikščioniškojo kalendoriaus dalimi. Laikui bėgant, Bažnyčios propaguojama šventė padėjo įtvirtinti jos, kaip meilės ir romantikos šventės, vietą Vakarų kultūroje.

Valentino dienos komercializavimas

Valentino dienos komercializacija prasidėjo XX amžiaus pradžioje, kai pradėjo atsirasti sveikinimo atvirukus gaminančios įmonės. Šios įmonės pamačiusios galimybę pasinaudoti didėjančiu šventės populiarumu, pradėjo gaminti atvirukus specialiai Valentino dienai. Taip prasidėjo tendencija šventės metu vis daugiau dėmesio skirti dovanų teikimui, vartotojiškumui ir materialinei meilės išraiškai.

Valentino dienos komercializacijai didelės įtakos turėjo reklama ir žiniasklaida, kurios padėjo populiarinti ir viešinti šventę. Vykdydamos rinkodaros kampanijas, spausdindamos ir platindamos reklaminius skelbimus, panaudodamos kitas žiniasklaidos priemones, įmonės ir korporacijos siekė paskatinti vartotojus pirkti dovanas ir švęsti šventę vartotojiškesniu būdu: prkti, pirkti ir pirkti. Reklamos ir žiniasklaidos įtaka Valentino dienai buvo ir yra reikšminga, formuojant šventę būtent tokią, kokia ji yra šiandien, ir įtvirtinanti Valentino dieną, kaip vieną iš pagrindinių vartotojiškos visuomenės švenčių.

Valentino šventė šiuolaikiniame pasaulyje

Valentino diena išsiplėtė už vakarietiškos kultūros ribų, ir dabar švenčiama daugelyje pasaulio šalių. Augant globalizacijai, šventė tapo pasauliniu reiškiniu, vasario 14-ąją įsimylėjelių ir meilės dieną švenčia įvairių kultūrų ir sluoksnių žmonės.

Interneto ir socialinės žiniasklaidos atsiradimas padėjo žmonėms lengviau bendrauti ir dalytis savo romantiškais ir meilės jausmais tiek su savo artimaisiais, tiek su draugais ir šeimos nariais. Nuo virtualių sveikinimo atvirukų iki elektroninės prekybos svetainių – technologijos pakeitė būdą, kaip žmonės švenčia ir išreiškia savo meilę Valentino dienos metu.

Valentino dienos istorija yra turtinga ir sudėtinga, bei vystėsi per šimtmečius. Nuo romėnų Luperkalijos šventės iki jos sukrikščioninimo kaip Šventojo Valentino dienos, ši šventė per istoriją patyrė daug pokyčių ir prisitaikė prie aplinkos. Didėjant komercializacijai ir globalizacijai, ši šventė tapo viena iš pagrindinių vartotojiškų švenčių, švenčiamų visame pasaulyje.

Valentino diena daugeliui žmonių ir šiandien tebėra svarbi šventė, suteikianti galimybę švęsti meilę ir prieraišumą draugams, šeimai ir reikšmingiems žmonėmis. Nepaisant komercializacijos, šventė išlieka prasmingu meilės ir ryšio simboliu, atspindinčiu meilės ir nuoširdumo svarbą mūsų gyvenime. Šiuolaikinėje visuomenėje Valentino diena ir toliau yra metas, kuomet apmąstome meilės svarbą ir švenčiame mus vienijančius ryšius.

Pažiūrėkite – Vaalentino dekoracijų idėjos, galbūt rasite ką nors įdomaus, kas nustebins Jūsų meilės objektą.


Reklama

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *