Pasižvalgius po pasaulį: Velykos svečiose šalyse

Velykos Lietuvoje neįsivaizduojamos be kiaušinių marginimo, margučių ridenimo, narcizų ar kitų pavasarinių gėlių, dailiai puošiančių gausiai vaišėmis nukrautą stalą. Velykų rytą daugelis žmonių keliauja į bažnyčią, šventina margučius ir linki vieni kitiems visokeriopos sėkmės. Šios Velykų tradicijos mums įprastos ir puikiai žinomos, tačiau kai kurios šalys Velykas sutinka visai kitaip.

velykos

Graikija

Velykų šeštadienį pro graikų namų langus ar balkonus skraido moliniai indai. Ir taip vyksta tikrai ne todėl, kad linksmai, kaip priklauso tikriems graikams, Velykas atšventęs vyras užsitraukė žmonos rūstybę. Graikai tiki, kad molinių indų, kurie paprastai būna sklidini vandens ar raudono vyno, daužymas neša laimę visiems metams. Paprotys gal ir keistas, tačiau graikai jo jau laikosi kelis šimtus metų.

Reklama

Norvegija ir Suomija

Suomiai kadaise tikėjo, kad per Velykas į namus užsuka piktosios dvasios, kurios sėja sielvartą. Norėdami šias dvasias nuvyti kuo toliau nuo savęs, suomiai degdavo laužus, nes tikėdavo, kad ugnis gąsdina visokio plauko nevidonus. Šiandien Suomijoje laužų prie namų niekas nebedega, tačiau Velykos neįsivaizduojamos be galingų fejerverkų ir ugnies šou. Tuo tarpu, norvegai turi kitą gana neįprastą tradiciją – per Velykas jie ne tik margina kiaušinius, bet ir narplioja sudėtingas žmogžudystes: per televiziją rodomos detektyvinės istorijos, laikraščiai ar žurnalai jas spausdina, o skaitytojai, pasijutę tikrai detektyvais, bando jas išaiškinti.

velykos2

Naujoji Zelandija

Naujosios Zelandijos gyventojai visą Velykų savaitgalį eina į bažnyčią, o šeimininkės kepa karštas kryžiaus formos bandeles, tokiu būdu paminėdamos ypatingą Velykų šventę. Puoselėdami tradicijas, vaikai varžosi margučių medžioklės šventėje, o laimi tas, kuris randa daugiausiai paslėptų margučių.

Brazilija ir Kolumbija

Brazilijoje ir Kolumbijoje Velykos švenčiamos išties egzotiškai: ant stalo puikuojasi ne vištų, o iguanų arba vėžlių išmarginti kiaušiniai. Tradicinis Velykų patiekalas čia: sriuba iš iguanų ir kaimanų bei kapibarų mėsos troškinys. Daugelis Kolumbijos ir Brazilijos žmonių labai religingi, todėl jie ištisas valandas keliauja autobusu ar kitu viešuoju transportu, kad šią ypatingą dieną praleistų su savo šeima.

Australija, JAV ir Kanada

Australijoje labai populiaru daužyti margučius, tačiau žymiai populiariau kepti bandeles, kuriose įspaustas kryželis. Tuo tarpu Velykos JAV ir Kanadoje neįsivaizduojamos be Velykinio kiškio – pagrindinio Velykų atributo, kurio statulėlėmis ir kitais atributais amerikiečiai ir kanadiečiai gausiai dekoruoja savo namus, prieangius ir kiemus. O tarp vaikų vyksta margučių medžioklės varžybos, nugalėtojui, kuris randa daugiausiai margučių, tenka prizas – tam tikra pinigų suma.

Reklama

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *